Aktualności

JEZIORY WIELKIE

Jeziory Wielkie to letniskowa miejscowość położona 30 km od Poznania, przy drodze Kórnik – Zaniemyśl. To tutaj położone jest 70 hektarowe jezioro, na którym trzy lata temu, dzięki staraniom zapaleńca karpiowego Piotra Janusza, powstało łowisko karpiowe. Bardzo dobrze, że zagospodarowaniem wody zajął się Piotr. Kto jak nie karpiarz, do tego z dużym doświadczeniem, zrobiłby to lepiej?

Rozpoczęcie sezonu karpiowego na Nekielce – Łowienie w zimnej wodzie

Łowienie w zimnej i czystej wodzie to niezwykle trudny element karpiowego rzemiosła. Nadeszła wiosna a wraz z nią tak  długo oczekiwany przez wędkarzy sezonom wędkarski. Pierwsze promienie słoneczne i budząca się do życia przyroda podnosi mi poziom adrenaliny i sprawia, że nie mogę sobie znaleźć miejsca.

ŁOWISKO NEKIELKA

Jak co roku koniec zimy to dla mnie czas na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu wędkarskiego. Nie mówię tu o przygotowaniu sprzętu, bo ja czyszczę suszę i konserwuję mój wędkarski „dorobek” na bieżąco po powrocie z każdej karpiowej zasiadki. Musze jednak uzupełnić jak większość z karpiarzy niezbędne detale karpiowego ekwipunku. Nie o tym chciałem jednak dzisiaj napisać.

Terminy Akademii Siwobrodego

Już w lipcu odbędą się dwa turnusy Akademii Siwobrodego, nad wspaniałym łowiskiem Nekielka koło Wrześni. Każdy turnus będzie trwał 4 dni, od czwartku do niedzieli.

PELLET DLA WYGODNYCH

Karpiowanie to przyjemna, ale też niewątpliwie ciężka praca. Przygotowanie przynęt i zanęt, dojazd na łowisko, przeniesienie sprzętu i rozbicie się, szykowanie sprzętu do łowienia. Naprawdę można się zmęczyć. Do tego podkarmianie w czasie zasiadki – uf! Jest naprawdę ciężko. Ja natomiast należę do ludzi ceniących wygodę i staram się jak mogę uprzyjemnić sobie samo wędkowanie.

LATO Z DIPEM I BOOSTEREM

Jest lato. Zmieniły się warunki na łowiskach, woda jest ciepła, zazieleniły się trzciny, odrosła roślinność podwodna. Zmieniły się też miejsca przebywania ryb i sposób pobierania przez nie pokarmu. Gdzie szukać żerujących ryb? Najlepiej w miejscach osłoniętych przez trzcinę, grążele czy zwisające gałęzie drzew. Ryby tak jak ludzie lubią się wygrzewać na słońcu, ale podjeść wolą w cieniu, chowając się przed jego palącymi promieniami. Poza tym w takich zarośniętych, zarówno od strony brzegu jak i wody miejscach, łatwiej znaleźć smaczne ślimaczki, opadające gąsieniczki, tłuściutką ochotkę czy larwy innych owadów.

Karpiowy Dzień Dziecka z Siwobrodym

W dniu 30.05.2010 r. na łowisku Dobre w Pobiedziskach odbyły się zawody karpiowe dla dzieci. W zawodach wzięło udział 20 dzieci, które wraz z opiekunami dzielnie rywalizowały w swych pierwszych w życiu poważnych, profesjonalnie zorganizowanych i przeprowadzonych zawodach wędkarskich.

10 dni nad Ebro

Wyprawę na Ebro Tadziu z Bogdanem planowali od wielu miesięcy. Ja z Waldkiem i Geniem zdecydowaliśmy się do nich dołączyć na początku roku. Do takiej 10 dniowej wyprawy przygotowywałem się starannie. Ebro to rzeka, która ma swe źródło w górach Kantabryjskich. Płynie w kierunku południowo- wschodnim, kończąc swój bieg w Morzu Śródziemnym. Znana jest przede wszystkim z niespotykanej populacji olbrzymich sumów. W miejscowości Mequineza w latach 70-tych zaczęto zarybiać tą rzekę sumem. Od tego czasu sumy przemierzały z prądem rzeki i teraz można je spotkać praktycznie na całym odcinku rzeki, aż po deltę.

Wiosenny wybór łowiska

Nadeszła upragniona i długo oczekiwana przez wędkarzy wiosna. Najwyższy czas zaplanować nadchodzący sezon karpiowy, dokonać właściwego – przemyślanego wyboru wody, nad którą chcemy łowić karpie. Ja taką wodę wybrałem już jesienią ubiegłego roku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to najwyższy czas. Otrzymuję wiele telefonów i e-maili od wędkarzy, którzy proszą mnie, aby wskazać im dobre łowisko karpiowe. Niestety nie jest to taka prosta sprawa. Czym więc kierować się, aby wybrać właściwe łowisko?

Dobre kulki na trudny rok

Mija kolejny sezon wędkarski. Był to bardzo trudny rok. Karpie brały słabo, a spowodowane to było zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W większości wód tarło karpi przesunęło się nawet o kilka miesięcy. Ponadto te ciągłe zmiany ciśnienia i temperatury wody (niekiedy na płytkich wodach temperatura wody zmieniała się o 2-4 stopni w ciągu doby). Wszystko to miało decydujący wpływ na chimeryczne żerowanie ryb.

Przygotowywanie ziaren

Nadeszła oczekiwana przez wędkarzy wiosna. Zaczynamy planować nasze wyprawy karpiowe, robimy porządki w sprzęcie, zanętach i przynętach. Nie zapomnijmy również zajrzeć do pozostałych z poprzedniego sezonu ziaren, które wykorzystujemy podczas prawie każdej zasiadki karpiowej. Często zdarza się, że ziarna z ubiegłego sezonu są spleśniałe, bądź zjełczałe i trzeba je wyrzucić. Pamiętajmy, że ziarna, które chcemy użyć do nęcenia, lub jako dodatek do zanęty, muszą być świeże, gdyż tylko wtedy skuszą się na nie karpie. Jakich ziaren używamy do nęcenia? Podstawowe to kukurydza i konopie.

Pogoda
Fazy księżyca
REKLAMA
Carppassion baner2
Losowy film
REKLAMA
profess
Meus
Dragon
Losowa galeria